טיפול בגינה
ראשי » דגשים לעיצוב חצר בבית חדש

דגשים לעיצוב חצר בבית חדש

כניסה לבית חדש היא עניין מורכב. מעבר לכל הלוגיסטיקה שקשורה בשיפוץ או בניית הבית, אתם עשויים להתמודד עם עניינים בירוקרטיים והוצאות שיכולות להפתיע כמעט את כל מי שלא התמודד עם התהליך בעבר.

התנאים האלה מובילים לא אחת למצב שבו התכנון של חצר הבית נשאר לרגע האחרון ואפילו לסיום הפרויקט.

באופן עקרוני אפשר להבין את המגמה אך במציאות, היא יכולה להוביל לטעויות תכנוניות של הגינה וכפי שנסביר בהמשך, לטעויות האלה עשויות להיות השלכות משמעותיות בעתיד.

מתכננים לבנות בית חדש או משפצים בית קיים? אל תזניחו את החצר ותכננו באופן כזה שתוכלו לתחזק אותה בקלות וחשוב מכך, שלא יווצרו בעיות שתצטרכו להתמודד איתן בעתיד.

עיצוב גינה מתחיל בתכנון הבית

למרות שרבים נוהגים להשאיר את העיצוב של הגינה לסוף התהליך, על מנת לתכנן את הגינה באופן הנכון ולהימנע מהוצאות מיותרות בעתיד, חשוב להתחיל עם התכנון כבר בשלבים ההתחלתיים.

זה לא אומר שאתם צריכים לנטוע עצים ולשתול צמחים, אך אתם כן צריכים לתת את הדעת לצנרת המים והביוב, וכן לקרבה אל קווי חשמל.

בנוסף, צריך לבדוק אם אין עצים שמפריעים לבניית הבית החדש ובמידה שישנם כאלה, יכול מאוד להיות שתצטרכו לעקור אותם או להעתיק אותם למקום אחר.

שני התהליכים האלה יכולים להיות מורכבים מפני שהם מצריכים אישור מפקיד היערות בעיר שלכם ולא ניתן לכרות עץ או להעתיק אותו סתם כך.

מומלץ להיכנס אל האתר 'גיזום פלוס' על מנת לקבל מידע נוסף על התהליך הנכון לכריתת עצים או העתקה שלהם.

בכל אופן, התהליך יכול להימשך מספר שבועות עד לקבלת האישור לעקירת העץ, מה גם שבמקרים שבהם לא התקבל אישור, יש להגיש ערעור או למצוא פתרון אחר כמו גיזום אגרסיבי.

עקירה או העתקה של עץ צריכה להיות מתוכננת ולהילקח בחשבון כבר בשלבים ההתחלתיים של הפרויקט.

גיזום עץ אגרסיבי

תכנון תשתיות בגינה

מעצבים רבים יאמרו לכם שתכנון התשתיות בגינה הוא אחד הדברים המרכזיים, ויש לכך מספר סיבות.

נקודות מים בגינה

לא משנה אם אתם שותלים מרבדי דשא או בוחרים בדשא סינטטי, גינה חייבת להיות מושקית באופן תדיר וכדי שתוכלו לעשות את זה באופן נוח ואסתטי, חשוב לבחור את המיקום של נקודות המים.

במצבים רבים קובעים את נקודת המים באופן הנוח ביותר לקבלן שבונה את הבית ואז מגלים שמערכת ההשקיה צריכה בכלל להיות במיקום אחר, ואתם נאלצים להוציא כסף נוסף עבור החפירה, שלא לדבר על מצבים שהחפירה והטמנת צינורות מים חדשים יכולים לגרום לנזקים אחרים כמו לשבילים או לצמחייה קיימת.

מעבר לכך, מומלץ לתכנן מספר נקודות מים כך שתוכלו להתקין את מערכת ההשקיה במקום המתאים אך גם תהיה לכם גמישות בכל הקשור להתקנת צינור מים נייד או כדי להשתמש במים לצרכים אחרים.

תכנון תשתיות הביוב

לתכנון תשתית הביוב יש משקל מאוד גבוה בשקט הנפשי שצפוי לכם (או לא) בשנים הבאות וחשוב להקדיש לכך מחשבה גם במקרים שאתם עוברים לבית חדש ואחת כמה וכמה כשעוברים אל בית קיים ומשפצים אותו.

הסיבה היא שמעבר אל בית חדש תחייב אתכם להנפיק טופס 4 (אישור אכלוס) שבמסגרתו נבדקת מערכת הביוב לרבות המפרט והתכנון. בשיפוץ בית קיים, אתם עלולים לשכוח את הצנרת ולגלות לאחר מספר חודשים או שנים, שהיא כבר עשתה את שלה או שאינה מתאימה לתנאים החדשים שנוצרו (יותר דיירים ומבחן הזמן).

במצב כזה יהיה עליכם לשקם את הצנרת או להחליף אותה, פעולה שגורמת לנזקים היקפיים רבים שקשורים בחפירות והריסת החצר הקיימת, ובסיום העבודה שיקום שלה מחדש.

מדובר כאן בהוצאות משמעותיות וכאב ראש שאפשר לחסוך די בקלות. ההמלצה שלנו היא אם יש ספק – אז אין. חושבים שהצנרת הקיימת מיושנת, החליפו אותה עוד בשלב הבנייה של הבית.

עניין נוסף שקשור במערכת הביוב הוא המיקום שלה ביחס לעצים והצמחייה בגינה. אחת הבעיות המוכרות בישראל היא חדירת שורשים אל מערכת הביוב. מדובר בעניין שיכול להיות מורכב ולהיות מלווה בסתימות וריח לא נעימים.

לכן קחו בחשבון היכן הצנרת של הביוב צריכה לעבור ותכננו את נטיעת העצים במרחק בטוח.

לבסוף, כל מערכת ביוב מורכבת משוחות וצינורות, כשהשוחות בולטות מעל פני האדמה ומשמשות להסתעפויות ופתיחת סתימות בעת הצורך. אל תשכחו למקם את מכסי הביוב במקומות נסתרים בגינה או לפחות בכאלה שלא יפגעו בתכנון השבילים והגינה כולה.

מיקום הצמחים והעצים

שלב התכנון של הגינה צריך להילקח בחשבון כבר בהתחלה מפני שמיקום העצים, המדשאות והשיחים, חייב להיות תואם לתנאי האקלים ולהיות מתוכנן בסנכרון עם הקמת התשתיות.

זכרו שכדי שגינה תהיה מוצלחת, עליכם לבחור בצמחיה שתואמת את האקלים, לדאוג להשקיה מתאימה ולדישון. בעוד ששני התנאי האחרונים ניתנים לשליטה בכל שלב, השלב הראשוני צריך להיעשות בשיקול דעת מפני שהוא כמעט ואינו יכול להשתנות בהמשך.

הכוונה כאן לבחירת צמחים ועצים שתואמים את כמות החשיפה לאור ואת כמות ההשקיה המתוכננת (שעשויה להיות יקרה במקרים מסוימים).

דבר נוסף שצריך להתייחס אליו הוא הקרבה של העצים אל עמודי חשמל וקווי תקשורת וכן הקרבה אל השבילים וחלונות הבית. בסופו של דבר אתם יכולים להיות מופתעים איך עץ תמים למראה הופך לאחר זמן קצר למכשול שמפריע למעבר ובתנאים מסוימים, אף למפגע שמשמש למקום קינון עבור אורחים בלתי רצויים, כשבמקרים רבים אף יכול לשמש כפתח מעבר בין הגינה ופנים הבית (בקרבה לחלונות) ולעודד כניסה של מכרסמים ומזיקים. בחירת העצים הנכונים ונטיעתם במקומות בטוחים, תמנע כאבי ראש כאלה בעתיד.

אם ננסה לסכם את במדריך במספר שורות, אפשר לומר שלתכנון של הגינה יש משקל מאוד גבוה באיכות החיים שלכם והוא חייב להיעשות כבר בשלבים הראשונים של הקמת הבית, כשהדגש צריך להיות על טיפול נכון בעצים קיימים, תכנון התשתיות, בחירת הצמחים והעצים וכן מקום נטיעתם באופן מושכל.

כתבות נוספות שיכולות לעניין אותך